Saunování a menzes

I přesto, že sauna v Brně je nad míru populární, většina gynekologů a saunologů se shoduje, že saunování ve veřejných saunách při menstruaci není vhodné.

Po 12 -15 minutovém prohřátí v sauně stoupá tělesná teplota asi o 1 ºC oproti normální teplotě těla na hodnotu cca 38 ºC. Kůže se ohřívá více než vnitřní orgány. Jakmile však vnitřní teplota dosáhne 37,1 ºC (tj. v podstatě za chvíli po vstupu do potírny), termoregulační centrum v mozku zmobilizuje cévní, nervové, hormonální systémy a potní žlázy v kůži. Takže se potíte jako kůň a to je dobře, tak to má být! Po zchlazení se zvyšování vnitřní teploty zastaví, dále kožní teplota klesne k bodu normálu a pocení ustane. Povzbuzení hormonálního systému ovšem přetrvává déle.

To vše je nutné zvážit právě při menstruaci. Zvyšování teploty těla a prokrvení se týká hlavně kůže, tedy i zevních částí pohlavních orgánů ženy. Teplota a prokrvení vnitřních orgánů se oproti kůži zvyšuje jen mírně. Protože ale při menzes dochází k většímu prokrvování děložní sliznice, která se odlučuje a krvácí. Tak i poměrně mírný vzestup vnitřní teploty přispívá k zvýšenému krvácení. Další aspekt je ochrana zdraví ženy. Při menstruaci je děložní branka otevřená a mohla by touto cestou dojít k nákaze.

Z těchto důvodů se saunování v době menzes nedoporučuje!